Jak wybrać najodpowiedniejszy preparat z magnezem?
Rozdrażnienie, bolesne skurcze łydek, nasilające się nocą, nerwowość, kołatanie serca… To tylko niektóre z objawów świadczących o niedoborze magnezu. Czym najlepiej kierować się przy zakupie suplementów zawierających magnez?
- Rola magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu:
- stabilizuje układ nerwowy, usprawniając pracę komórek nerwowych oraz przewodzenie impulsów pomiędzy nimi
- ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, eliminuje skurcze naczyń krwionośnych
- odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych, w przemianie węglowodanów, tłuszczy i białek
- uczestniczy w budowie kośćca
- odpowiada za dostawę energii do każdej komórki organizmu, zwłaszcza do komórek nerwowych mózgu, zmniejsza ich nadpobudliwość, dlatego też poprawia pamięć i zdolność koncentracji
- reguluje napięcie mięśniowe, dzięki czemu może łagodzić dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego
- chroni organizm przed toksycznymi pierwiastkami (np. rtęć, kadm, ołów), pochodzącymi z warzyw i owoców, uprawianych na terenach skażonych
- Objawy wskazujące na niedobór magnezu:
- zwiększona podatność na stres,
- nadmierna ruchliwość, drażliwość, wahania nastroju
- trudności ze snem,
- kurcze mięśniowe, szczególnie w okolicy łydek, nasilające się w noc
- drganie powieki
- zawroty, bóle głowy, omdlenia
- bóle w okolicy serca
- subiektywne odczucie „kołatania serca”
- Najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu?
Przyczyną niedoborów magnezu jest głównie niezdrowy tryb życia oraz złe nawyki żywieniowe. Na jego brak narażone są przede wszystkim:- osoby prowadzące stresujący tryb życia, pijące dużo kawy, herbaty, alkoholicy
- pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem, nadczynnością tarczycy
- uczniowie będący pod wpływem dużego wysiłku umysłowego
- sportowcy
- kobiety ciężarne oraz będące w okresie menopauzy
- kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne lub pacjentki stosujące hormonalną terapię zastępczą
- osoby stosujące restrykcyjne diety odchudzające
- osoby przyjmujące przewlekle silne środki przeczyszczające, które mogą doprowadzić do odwodnienia oraz niedoborów elektrolitowych
- Ile wynosi dobowe zapotrzebowanie organizmu na magnez?
Dobowe zapotrzebowanie na magnez jest bardzo zróżnicowane. W przypadku dorosłej osoby wynosi ono zwykle 250-400 mg jonów magnezu. Zapotrzebowanie to wzrasta szczególnie u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, u młodzieży w okresie intensywnego rozwoju, u osób ciężko pracujących fizycznie, sportowców oraz w licznych stanach chorobowych, którym towarzyszy utrata magnezu. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie dotyczy kationów magnezu, nie całego związku, w jakim ten pierwiastek występuje w preparacie handlowym. - W jakiej postaci magnez jest najlepiej przyswajalny?
W preparatach dostępnych bez recepty magnez znajduje się m.in. w:
- postaci różnych soli organicznych:
- mleczanu
- cytrynianu
- asparaginianu
- nieorganicznych:
- chlorku
- węglanu
Nieorganiczne formy magnezu są bardzo słabo wchłaniane. Dodatkowo wiążą wodę w jelitach i mogą prowadzić do biegunek.
- magnez chelatowy:
Pozwala na dostarczenie jonów magnezu do miejsca optymalnego wchłaniania w jelicie cienkim w niezmienionej postaci
Odpowiednia postać leku:
Preparaty magnezu występują w kilku formach:
- tabletki musujące,
- zwykłe tabletki rozpuszczające się w żołądku,
- tabletki dojelitowe,
- tabletki zawierające magnez chelatowany.
Preparaty zawierające magnez występują przede wszystkim w postaci tabletek do połykania, jednak w aptece są dostępne specyfiki zawierające ten pierwiastek również w postaci tabletek musujących. Przyswajalność takich preparatów jest bardzo korzystna, gdyż do przewodu pokarmowego lek dostaje się już w postaci rozpuszczonej. Magnez jest także składnikiem preparatów złożonych. Występuje on w nich w połączeniu z innymi mikroelementami oraz witaminami. Preparaty kompleksowe stosowane są często w celu poprawy pamięci, w okresie intensywnego wysiłku umysłowego bądź fizycznego.
Dla celów profilaktycznych zaleca się jednak stosowanie tabletek powlekanych. Magnez występuje w nich w postaci odpowiednich soli oraz z dodatkiem witaminy B6.
Jakie inne czynniki mają wpływ na ilość przyswajalnego magnezu?
- Witamina B6
Bardzo ważnym składnikiem preparatów magnezowych jest witamina B6, która zwiększa jego wchłanianie, ułatwia transport do komórek organizmu i utrzymuje jego wewnątrzkomórkowe zapasy, co wielokrotnie zwiększa skuteczność działania tego biopierwiastka.
Witamina B6 (pirydoksyna ) zwiększa komórkowe wchłanianie magnezu, choć mechanizm ten nie jest jeszcze do końca poznany. Zmniejsza ona również – we współpracy z kwasem foliowym – ryzyko miażdżycy i ułatwia pracę sercu. Nie każdy jednak może przyjmować tę witaminę – pacjenci z chorobą Parkinsona leczeni lewodopą powinni jej unikać, bo bardzo osłabia działanie leku. Mamy karmiące powinny pamiętać, że witamina B6 w dziennej dawce 50 mg (czyli tyle, ile zawiera 10 tabletek z magnezem) hamuje laktację.
Dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą stosować witaminy B6, istnieją preparaty magnezu solo, np. Slow-Mag. - Tabletki dojelitowe
Powlekane są one specjalną otoczką, która jest nierozpuszczalna w soku żołądkowym i chroni zawartość tabletki a rozpuszcza się dopiero w soku jelitowym. Magnez uwalniany jest w jelicie cienkim, gdzie jego wchłanianie jest największe. Poza lepszym wchłanianiem ma to znaczenie dla osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka, gdyż doustna postać magnezu nie naraża ich na dolegliwości podczas zażywania preparatu.
Kupując preparat z magnezem powinniśmy więc zwrócić uwagę na:
- rodzaj soli, w skład której wchodzą jony magnezu – jest on lepiej wchłaniany z soli organicznych (mleczan, cytrynian, asparagianian) niż z połączeń nieorganicznych (węglan, chlorek).
- ilość jonów magnezu w jednej tabletce
- dodatek witaminy B6 – ułatwia wchłanianie magnezu
- dojelitowa postać tabletek